Drahokam podle měsíce narození | Perla

Drahokamem měsíce června je Perla

Tento drahokam přináší nositeli

 • ČISTOTA MYSLI

 • INTELEKT

 • LÁSKU A RADOST

Perla nám připomíná, že z každé životní zkušenosti můžeme vytěžit něco dobrého a být silnější. Umocňuje důsledky našich karmických činů, a proto je spojována s čistotou a láskou. Je ochranná a podporuje duchovní růst i ženskost.

Léčebné využití:

Perly posilují nervový systém, ulevují při svalových křečích a bolestech, chrání pokožku před spálením. Díky svému složení mohou ovlivnit stavbu kostí a zubů. Mírní horečky, snižují citlivost vůči alergenům a pomáhají při zažívacích obtížích. Perly jsou vhodné, jako prevence proti pálení žáhy, zánětům nervů a zánětům v ústní dutině. Podporují uzdravující procesy u psychosomatických onemocnění.

Když položíte perly na čakru čela, tak zklidňuje bolesti, zmírňuje horečky a posiluje nervy. Položené na čakře hrdla pomáhají při zánětu dýchacích cest a na sakrální čakře upravují funkci trávícího traktu a sleziny.


Perly mají od pradávna magický význam. Odráží krásu ženy, pomáhají nalézt duševní rovnováhu, pokoru, značí podstatu ženy.

Přivolávají štěstí a zdraví, chrání před negativní energií. Značí čistotu, vyrovnanost a štědrost. Dokáží posílit vaší intuici, pomohou vám dosáhnout vytyčených cílů.

Už naši předci věřili, že perly umožňují propojit materiální svět s tím duchovním? Podle perských legend jsou perly slzami bohů, staré indické legendy zase hovoří o tom, že perly jsou měsíční rosou, která se pomocí božských sil proměnila uvnitř schránek v perlu.


 • Bílé perly symbolizují čistotu, nevinnost a nový začátek.
 • Modré perly přivolávají lásku.
 • Růžové perly hovoří o slávě, úspěchu, ochraně a štěstí.
 • Béžová perla symbolizuje jemnost, dobrosrdečnost a nenápadnost.
 • Černá perla odkazuje na úspěch.
 • Zlatá perla symbolizuje bohatství, velkorysost a šlechetnost.
 • Perly zeleného odstínu vám přinesou klid, mohou symbolizovat i nový začátek.
 • Šedé perly odhalí, co je ve vás autentického. Víte, že patří spolu s bílými, růžovými a fialovými perlami mezi ty nejoblíbenější a nejžádanější?
 • Fialové perly symbolizují sjednocení.
 • Meruňková perla uvolňuje a povzbuzuje otevřenost a upřímnost.

ROZDĚLENÍ PEREL

Perly AKOYA

Perla akoya je perla pěstovaná ve slané vodě z ústřice akoya (Pinctada fucata martensii). Protože akoya jsou nejrozšířenějším druhem mořské perly s nejdelší kultivovanou historií, informace o akoya jsou bohaté! Akoya jsou považovány za klasické perly používané pro náhrdelníky a jiné perlové šperky, s dokonalými kulatými tvary, jasným zrcadlovým leskem a neutrálními barvami, perly akoya jsou oblíbené u většiny maloobchodníků a spotřebitelů jako klasické perly.

Jak si stojí ve srovnání s jinými druhy perel?

Na rozdíl od svých sladkovodních sestřenic perlové ústřice akoya zřídka produkují více než dvě perly na sklizeň. Ústřice jsou nukleovány korálkem složeným z perleti a malého kousku plášťové tkáně. Tento korálek se stává jádrem perly a je důvodem, proč jsou perly akoya častěji dokonale kulaté. Tento tvar v kombinaci s vysokým leskem perel akoya nejvyšší kvality a jejich relativní vzácností ve srovnání se sladkovodními perlami dává perlám akoya vyšší vnímanou hodnotu.

 • bílá až šedá s růžovým
 • zeleným nebo stříbrným podtónem
 • Občas jsou perly akoya modré se stříbrným a růžovým podtextem, ale tyto barvy jsou extrémně vzácné

TAHITSKÉ perly

Exotické černé perly z Pinctada margaritifera nebo Black-lip pearl ústřice jsou běžněji známé jako tahitské perly. Tyto perly jsou často označovány jako černé, ale mají pozoruhodnou barevnou škálu, která pokrývá celé spektrum – od světlé, krémově bílé a šedé až po královské zelené, duhové paví a sytě černé. Tahitské perly jsou ve světě perel relativními nováčky, popularizované teprve v polovině 20. století díky úsilí pana Roberta Wana z Tahiti a jeho kolegů z New Yorku.

Na rozdíl od běžnějších typů perel mají tahitské perly přirozeně tmavou barvu těla. Tyto perly se staly jedny z nejvyhledávanějších a nejdražších perel na světě. Vzhledem k jejich široké škále barev je sladění těchto perel do hotového pramene obrovským úkolem vyžadujícím tisíce volných perel k vytvoření jediného pramene.

Odkud pocházejí?

Přestože tahitské perly nesou jméno slavného ostrova Tahiti, nepocházejí z Tahiti. Tahiti je hlavním obchodním místem pro atoly, které produkují tahitské perly. Tyto perly se pěstují ve Francouzské Polynésii, Cookových ostrovech, Mikronéských ostrovech a do určité míry i v Japonsku, Thajsku a na Filipínách, ale pouze perly pěstované ve Francouzské Polynésii lze nazývat tahitskými perlami.

ZLATÉ perly JIŽNÍHO MOŘE

Zlaté jihomořské perly patří mezi největší a nejcennější perly, které se dnes vyrábí. Pěstují se ve zlaté odrůdě Pinctada maxima, jihomořské perlové ústřici. Jejich teplé, zlatavé tóny jsou zcela přirozené a k vychutnání krásy těchto luxusních drahokamů není potřeba žádná úprava.

Zatímco bílé perly jižního moře pocházejí převážně z Austrálie, zlaté perly jižního moře se nyní primárně pěstují na Filipínách a v Indonésii, přičemž Austrálie tvoří pouze malé procento. Zlaté jihomořské perly se však obvykle prodávají na aukci ve spolupráci s výrobci bílých jihomořských perel a mnoho aukčních položek nabídne směs bílého i zlatého. Aukce se konají několikrát ročně v Japonsku a Hong Kongu.

BÍLÉ perly JIŽNÍHO MOŘE

Jejich velká velikost, omezená pěstební plocha a prodloužená doba růstu – to vše dohromady dělá perly z Jižního moře nejvzácnější ze všech typů perel. Tyto perly, které se nacházejí v barvách od optické bílé až po tmavě medově zlatou, jsou ceněny sběrateli i návrháři. Lesk perel Jižního moře, ať už bílé nebo zlaté, je jemný a luxusní. Pouze malé procento jižních moří je kulatých a pokud tak jsou extrémně vzácné.

Jak si stojí ve srovnání s jinými druhy perel?

Perly z Jižního moře jsou obecně mnohem větší než jiné druhy perel a mají jedinečnou kvalitu lesku – jemný odraz díky velkým aragonitovým destičkám, které perlu tvoří. Mají také nejtlustší průměr perleti ze všech pěstovaných perel. Díky těmto faktorům jsou pro Jižní moře charakteristické a velmi cenné. Jihomořské perly mají nejvyšší hodnotu a mají nejvyšší ceny ze všech druhů perel.

Odkud přicházejí?

Většina bílých jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Perly zlaté odrůdy se také vyrábějí především na Filipínách a v Indonésii – dvou zemích, které se rychle stávají lídry v produkci nejkvalitnějších zlatých perel z Jižního moře.

Ačkoli se většina perlorodek v Austrálii sbírá ve volné přírodě s ústřicemi chovanými v líhni jako doplněk, v jiných oblastech je opak pravdou. V obou případech jsou divoké ústřice smíchány s líhní, aby byla zásoba zdravá a bohatá, a všechny zdroje jsou pečlivě sledovány vládními organizacemi, aby byla zaručena jejich dlouhodobá pohoda.

SLADKOVOUDNÍ perly

Ačkoli jsou sladkovodní perly nejčastěji vyráběnými perlami, jejich jedinečné tvary a široká škála barev v kombinaci s jejich atraktivními cenami a okouzlujícím charakterem z nich udělaly oblíbené mezi návrháři šperků, nakupujícími i znalci perel. 

Charakter sladkovodní perly, nejlépe známý pro své rozmarné tvary a širokou škálu velikostí a barev, spočívá v její výrazné povrchové struktuře a hřejivosti jejího lesku. Perleť vysoce kvalitní sladkovodní perly nemá obvykle lesklou perleťově chladnou povrchovou úpravu jako perly akoya a jsou hodnoceny na samostatných kvalitativních škálách. Jedna zajímavá drobnost sladkovodních perel: jedna perlorodka říční je schopna vyprodukovat až 50 perel najednou (ačkoli současná produkce omezuje každou lasturu na 24-32 perel).

Perlové doplňky