Jak se COVID-19 projeví dále v ekonomice

Vážení klienti,

vzhledem k častým dotazům o aktuální situaci a poptávce investičních šperků, diamantů a zlata, jsme se rozhodli vám shrnout několik základních informací o pořízení této komodity.

Současná situace a její pravděpodobný následující vývoj:

– Musíme si uvědomit, že vláda schválila státní rozpočet na 200 miliard, což zapříčiní následné zvýšení inflace v ČR.
(zdroj: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/vlada-schvalila-novelu-zakona-o-statnim-37959)

– ČNB k 1. 4. 2020 uvolňuje limity úrokových sazeb z 80 % na 90 %.
(zdroj:https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/tiskove-zpravy/CNB-zvysuje-urokove-sazby-00011/)

– Očekává se nezaměstnanost až 400 tisíc lidí.

– Minimální příjem peněz do státní pokladny.

– Nenavyšování důchodů a ostatních státních financí.

– Odstavení nebo omezení provozu veškerých světových rafinerií, již hlásí v tuto chvíli i jedna z největších těžařských společností Petra.

– Slabá koruna 27,30,- – případná intervence ČNB 30 Kč za 1 Euro.
(zdroj: https://www.kurzy.cz/zpravy/535538-ceska-koruna–co-ocekavat-v-nejblizsich-tydnech-19-3-2020/)

– Rostoucí inflací se již blížíme k 4 %, tím se sníží nominální hodnota nemovitostí, především těch méně atraktivních. Vzpomeňme si na ekonomickou recesi v roce 2009, kdy inflace dosahovala okolo 7 %.

– Peníze nejen na stavebním spoření budou mít nižší hodnotu. Velmi nízké úroky také na spořicích účtech.

– A následuje zdražení (v potravinářském průmyslu se již děje), ale především zvýšení daní, stejně tak jako tomu bylo v roce 2009 v době ekonomické krize.

Rozhodně všem doporučuji pořízení těchto komodit a to v hodnotě 4 % – 5 % z vašich prostředků. V současné době je toto nejlepší alternativní investice.

Nedoporučuji kupovat zlato a diamanty na burze, ale volte nákup fyzických komodit z důvodu vývoje, obezřetnosti na trhu a následné likvidity.

Pokud se podíváme na podobné ekonomické opatření, které vláda učinila v období ekonomické recese, vidíme, že po ekonomické krizi zlato bylo obchodovatelné na téměř 1.900 USD za jednu unci a tím si polepšil nejeden investor.

U investičních diamantů byl vývoj ještě zajímavější a stabilnější. Historicky vidíme, že nejlepší doba pro pořízení investičního diamantu za posledních 15 let byla v období před ekonomickou recesí roku 2008. Po uklidnění trhu diamanty vystřelily na vrchol a následně si držely svou středovou stabilní hodnotu. Vzhledem k dnešní situaci, která se bude opakovat podobně jako v roce 2009, je nejlepší doba na pořízení diamantů právě teď.

Osobně doporučuji tyto varianty kombinovat. Pokud se rozhodujete a nejste si jisti s pořízením některé z těchto komodit, můžete mne kontaktovat, ráda našim klientům poradím i po telefonu nebo emailem.

V případě zájmu Vám také můžeme zaslat nabídku emailem.

Petra Praumová

+420 602 762 108
praumova@foxgold.cz