Valentýn a šperky

Postavili stavby, které dodnes přivádějí davy turistů z celého světa, měli nejmocnější armádu, a i za jméno svátku lásky mohou staří Římané.

Císař Claudius II. popravil dva muže – oba jménem Valentýn – 14. února různého věku ve 3. století našeho letopočtu. Katolická církev nesouhlasila a na jejich poctu stvořila oslavu – 14. únor svátek sv. Valentýna. Ještě dříve Římané slavili Luperkália, festival plodnosti, který se slavil mezi 13. a 15. únorem — oslava čisté lásky!

A jak se šperky staly součástí Valentýna?

Něco málo o historii svátku svatého Valentýna jsem se dozvěděla z novin Estates in Time. Nikoho by nemělo překvapit, že malé milostné poznámky a projevy náklonnosti jsou součástí svátků od jejich počátku.

IMG 1787Před mým malým průzkumem jsem opravdu nevěděla, jak velkou roli hrála průmyslová revoluce při darování šperků na Valentýna. Lis na kov umožnil, aby šperky nosil každý, nejen vyšší vrstva společnosti. Od té doby tvoří šperky důležitou součást každého obdarovávání a Valentýn není výjimkou.

Cupid a Valentýn

Malý růžový cherubín, kterého všichni známe jako Cupid, má také své začátky ve starověké řecké mytologii. V raném Řecku známý jako Erós (Amor).

V Řecku je vykreslen jako syn Venuše, bohyně lásky, a Marse, boha války.

Říká se, že nosí dva šípy, jeden je zlatý šíp s ostrým hrotem, který naplňuje svůj cíl neovladatelnou touhou. Druhý šíp s tupým hrotem, který přináší pohrdání a touhu uprchnout.

Cupid je vedlejší postava v mytologii. Ten, který uvádí všechna spiknutí do pohybu.

Často je vnímán jako zlomyslné dítě, které svou hrou popichuje nic netušícími smrtelníky. Umělci někdy zobrazují Amorovu matku Venuši, jak nadává nebo dokonce bičuje mladého cherubína. (zlobivé dítě)

Tradiční dárky na Valentýna

Podle některých se jedná o stejnou osobu, která upadla v nemilost pohanského císaře Claudia. Příběh svatého Valentýna tvrdí, že kněz ve vězení se zamiloval do Julie, dcery žalářníka, den před popravou zázračně navrátil Julii zrak.  A napsal v dopise podpis: „Od tvého Valentýna“.

V průběhu historií, se stalo zvykem, že si milenci 14. února vyměňovali dopisy a drobné květinové upomínky. A často přidávali anonymní podpis „Od tvého Valentýna“.

Zatímco tyto dary byly po většinu historie skromné, tři dary se stali těmi, které dáváme dodnes.

Literární prvenství ve spojení Valentýna a oslav lásky se připisuje anglickému básníkovi Geoffreymu Chaucerovi. V básni Ptačí sněm z roku 1375 sloučil 14. únor jako den začátku jara v juliánském kalendáři s ptačím pářením.

Charles, vévoda z Orleansu, napsal první valentýnku. Odeslal milostné básně své ženě 14. února ze své vězeňské cely v Tower of London v roce 1415.

Příběhy Venuše a její zalíbení k červené růži, během 17. století, vedly keIMG 3918 Edit spojení květiny s láskou.

Zatímco básníci a umělci umocňovali krásu růže svými díly. Mladí muži byli inspirováni k tomu, aby darovali růže spolu se svým dopisem či básní o lásce. Tradice se rozrostla a růže se stala druhým nejoblíbenějším valentýnským dárkem.

Čokoláda se dostala na třetí místo.

Valentýnské šperky

Psal se rok 1920 a poprvé v historii byly šperky masově dostupné veřejnosti, začaly se vyrábět realistické imitace šperků. Levná bižuterie se stala dostupnou pro všechny, proslavila ji například Coco Chanel.

Díky svému úspěchu s vánočními šperky zkusili designérské domy jako Krementz, Danecraft a Jonette vytvořit i šperky na Valentýna. Obchodní domy, jako je Woolworth, zaplály v moři rudé barvy, s růžemi a srdíčky. Bonboniéry byly potaženy sametem a také všude byla přáníčka se srdíčky. Zároveň nabízeli šperky na oslavu této příležitosti.


0CC8FB96 AD3B 445C 98B0 1A9FA9D6768FNyní se společnost mění. 

Přestože tradiční dárky zůstávají na prvním místě, veřejné mínění se začíná měnit. Růže nakonec vadnou a čokoláda se sní, a dopisy se ztrácejí nebo ukládají a zanechávají jen matné vzpomínky.

Šperk je však dokonalou připomínkou onoho okamžiku pokaždé, když si ho žena nasadí. Takový, který si uchová po celý život.

Ačkoli je den zamilovaných pokládán čistě za výdobytek moderní západní civilizace, jeho skutečné kořeny leží až ve starověké Evropě. Více než jeho původ je však důležitější smysl – ať je den svatého Valentýna ve vašem kalendáři poznačen jako významný svátek, či nikoliv, vyjádřit lásku a vděčnost milovaným bychom měli každý den.