Historie a sláva diamantů

Diamant je odvozen od řeckého slova „ADAMAS“, které v překladu označuje „NEPORAZITELNÝ“. Tehdy se věřilo, že tento blyštivý kousek průhledného kamene seslala na zem Boží síla, aby vládnul nad všemi kameny jako nezničitelný a trvalý skvost.

Něco málo o historii diamantu..

Teprve daleko později současná věda objevila důvod skutečné odolnosti tohoto tvrdého kamene. Diamant je složen z čisté krystalické uhlíkové struktury, což mu dává výraznější tvrdost před všemi ostatními nerosty. Teprve až věda nám odhalila, že diamanty vznikají hluboko v naší zemské kůře, v hloubce až 200 kilometrů díky obrovskému tlaku a teplotám. Odhaduje se, že některé diamanty přesahují stáří více jak 3 miliardy let.

První písemné zmínky o lidském využití diamantů nalézáme před dvěma tisící lety. Diamanty se nalézaly především v Indii v říčních náplavkách. V roce 1725 byly ve větším množství objeveny v Brazílii, ale za první největší diamantové naleziště se považuje diamantový důl v Africe. Tím byla odstartována i první diamantová horečka. Dnes je se svojí čtvrtinovou celosvětovou produkcí největším producentem diamantů Austrálie a ostatní produkce je rozdělena zhruba mezi dvacítku dalších zemí.

Slavné příběhy diamantů…

Historie diamantů tedy není nikterak dlouhá, za to je však velmi zajímavá. Například Napoleon Bonaparte, který měl svůj meč ozdobený diamantem s názvem Regent, který mu údajně zaručoval neporazitelnost. Traduje se, že v době porážky svůj meč údajně neměl při sobě. Favoritka francouzského krále Karla VII. Agnes Sorelová byla první osobou nešlechtického původu, která si troufla veřejně nosit ozdobné diamanty, i když to příslušelo výhradně šlechtě. Ale takových příběhů s diamanty je mnoho.

Slavná jména diamantů…

Mezi nejslavnější diamanty se jistě zařadil diamant s názvem Hoh-i-noor, což znamená v překladu Hora světa. Jedná se o nejstarší známý veliký diamant, který byl nalezen pravděpodobně v Indii, a který v současnou chvíli zdobí britskou královskou korunu. Tento diamant původně patřil mughalským králům, ale následně byl darován královně Viktorii.

Dalším slavným diamantem je například diamant Hope, který má však velmi děsivou pověst smolného drahokamu. Dnes je tento modrý kámen se svými 45 karáty uložen ve sbírce Smithsonova ústavu v USA.

Ale asi bezesporu největším nalezeným diamantem světa se stal se svojí váhou 3106 karátů v roce 1905 diamant nalezený v diamantovém dolu v jihoafrické republice. Tento obří diamant byl následně v roce 1908 rozřezán na 9 velkých a 96 menších drahokamů. Dva největší z nich jsou dnes součástí britských korunovačních klenotů.

Pozvánka do ZLATNICKÉHO DOMU…

Náš ZLATNICKÝ DŮM ROUDNÁ v Plzni se zabývá nejen prodejem diamantů, ale i investičních diamantů. Rádi vás přivítáme v našem showroomu v Plzni na Roudné. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.