MDŽ aneb mezinárodní den žen

Mezinárodní den žen neboli International Women’s Day.

„Šperky nejsou jen krásné předměty; jsou odrazem ženy, která je nosí. Od jejího osobního stylu k tomu, čemu věří, čím si prošla a kam směřuje.“

Mezinárodní den žen (MDŽ) se slaví každý rok 8. března, bohužel základní myšlenka tohoto svátku již není tolik známá. Pro některé muže je 8. březen dnem, kdy koupí květinu či čokoládu své přítelkyni, manželce či kolegyni, nebo jim alespoň popřejí, pokud vůbec. 

Nejčastěji bývá tento den spojován s československým socialistickým režimem ( typické především rudými karafiáty). Právě kvůli spojení s bývalým režimem přestali v současné době někteří tento den slavit, neboť se podle nich jedná pouze o uměle vytvořený komunistický svátek.

Skutečnost je ale jiná. Počátky tohoto významného dne sahají hlouběji do historie, mnohem dále než vůbec komunistické hnutí vešlo u nás ve známost. 

OSN spojuje vznik Mezinárodního dne žen s prvním výročím stávky newyorkských švadlen. Ty 8. března 1908 protestovaly za volební právo žen. První den žen se pak konal 28. února 1909 na popud americké Socialistické strany. 

V Evropě byl Den žen zaveden o dva roky později, v roce 1910, na druhé mezinárodní konferenci socialistických žen v Kodani. Poprvé se ženy takto organizovaně sešly o rok později, v roce 1911, v několika evropských zemích, mimo jiné také v Rakousko-Uhersku.

Později se dnem žen stal 8. březen, který se ustálil po první světové válce a to především vlivem demonstrace žen a jejich protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. Po abdikaci cara byla sestavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen.


A jak nejlépe oslavit den žen?

  • popřejte své ženě, přítelkyni, mamince, kamarádce, kolegyni krásný den

  • darujte květinu

  • dejte ženě svou lásku ve formě krásného šperku


Připravili jsme pro vás pár nápadů:

Smaragdový prsten s diamanty Diamantový prsten se safírem  Diamantový prsten s modrým topazem

„Diamanty jsou vždy nejlepším přítelem ženy.” – Marilyn Monroe

Další nádherné šperky najdete zde.


Další informace o MDŽ se můžete dočíst zde.

šperky