Rozhovor od Lenky Šlajsové

Úspěšná podnikatelka Petra Praumová tvoří zázraky ze zlata

Nacházíme se v okouzlujícím prostředí Zlatnického domu na Roudné v Plzni. K rozhovoru jsem si pozvala úspěšnou, charismatickou podnikatelku a majitelku onoho zlatnictví Petru Praumovou. Zastihla jsem jí ve vánočním shonu, kdy zákazníkům pomáhala s výběrem vhodného vánočního dárku.

Jejíma rukama již prošlo mnoho nádherných navržených šperků, ale také restaurovaných starožitností. Podnikání v oboru zlatnictví se věnuje profesionálně mnoho let. Být u toho, jak pracuje se zákazníky, byl pro mě zážitek, který jsem si nemohla nechat ujít a o který se ráda podělím.


Petro, máte úžasnou práci. Jak jste se k tak zajímavému a oboru dostala?
Původně jsem se zajímala o návrhářství a tvorbu dámských šatů. Vlastnila jsem krejčovský butik, kde jsem tvořila návrhy. Bohužel to bylo v době, kdy se začala rozmáhat obrovská nákupní střediska. Sehnat kvalitní látku a dobré zákazníky začalo být velmi náročné.
Mojí srdeční záležitostí však po celou dobu byly doplňky, které mě bavily a posouvaly moji tvorbu dále. Pak už to byl jen krok k výrobě šperků ze stříbra. Vnímala jsem, že chci využívat ještě jiné kvalitnější materiály. A z toho vznikla moje dosavadní práce a zábava zároveň – otevření ateliéru pro vlastní výrobu a navrhování šperků, později s rozšířením podnikání na celý Zlatnický dům s komplexními zlatnickými službami.

Co je z vašeho pohledu největším benefitem, který váš zákazník získá?
Jsme jedineční v tom, že učíme klienty šperky nosit a pečovat o ně. Často k nám chodí zákazníci na doporučení. Mojí hlavní úlohou je, vcítit se do zákazníka, pak tvořit. Pokud si někdo přijde pro dárek, detailně se ho vyptám na osobu, pro kterou je určen. Vše hraje roli a musí být perfektně propojené. Důležitá je i barva vlasů, vlastnosti člověka, dokonce i jeho společenská role. Zákazníci si od nás odnáší šperk na celý život a často se vracejí.

Před časem jsem navrhovala dar otce pro syna na usmířenou. Jednalo se o erbovní šperk. Syn nakonec dar přijal a vše dobře dopadlo. Tak tvoříme rodinné příběhy a prožité emoce zákazníků jsou pro nás důležité a motivují nás. Kromě toho můžeme nabídnout i restaurování starých zděděných šperků. Lidé mívají k takové věci často silný citový vztah. Zde již nehrají roli peníze, ale srdce.

Jakým způsobem si udržujete kontakt se zákazníky?
Kontakt si udržujeme především díky naší profesionalitě a odbornosti. Abychom měli spokojené zákazníky, jsme v obchodě tři dámy a vzájemně se doplňujeme. Také pořádáme různé akce. V předchozích letech jsme pořádaly výstavu šperků a drahých kamenů, jejíž součástí byly pravěké, keltské nebo středověké šperky a artefakty. Zde jsme zaznamenali velký zájem veřejnosti. Je toho mnoho, o co lze klienty obohatit.
V tomto roce jsme se také spolupodíleli na charitativním plesu. A jako dnes každý, oslovujeme zákazníky přes sociální sítě. Na naše webové stránky foxgold.cz dáváme zajímavé rady a doporučení. Další částí našeho portfolia je obchodování s investičním do zlatem, stříbrem a drahými kameny a osobní odborné poradenství v této oblasti.

Jak pracujete na svém odborném a profesním růstu?
Stále na sobě pracuji a rozvíjím se. Kromě krejčovského vzdělání mám vystudovanou ekonomii. K tomu, abych byla skutečný profesionál v oboru, jsem ještě studovala obor Zlatník a klenotník. Zajímám se i o koučink a komunikaci. Pravidelně také navštěvuji kurz malování s dalšími úspěšnými a talentovanými ženami. Celoživotně se věnuji starožitným šperkům a restaurování.

Je toho skutečně mnoho. Máte nějaké podnikatelské plány na rok 2023?
V současné době rozšiřujeme Zlatnický dům o další stavbu. V zadním traktu přistavujeme nové prostory, kde bude svatební salón, fotoateliér a koordinátor svateb. Chceme klientům nabízet kompletní servis. Toto doplní služby našeho ateliéru specializovaného na výběr a výrobu zásnubních a snubních prstenů. V zadním traktu vzniknou též prostory pro výstavy šperků.

Je něco, co byste na závěr doporučila začínajícím podnikatelům?
Podnikání, a to ve všech oborech, dělejte s plným nasazením a profesionalitou. Tvořte srdcem a vnímejte potřeby klientů. Komunikujte se zákazníky, ptejte se. Také pracujte na celoživotním vzdělávání. Přeji mnoho úspěchů všem, kteří svoji práci dělají s láskou.

Lenka Šlajsová

www.leneo.cz

petra_praumova