KDY JINDY VYZNAT LÁSKU NEŽ NA 1. MÁJE? 

První máj – lásky čas . . . 

První máj je za dveřmi, a s ním i dilema, jak tento český svátek zamilovaných prožít po boku milované osoby. Pusa pod rozkvetlým stromem je nestárnoucí klasika. Hodně párů si však tento den často zpestří také například romantickou večeří či výletem, který končí krásným dárkem z lásky. 

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se tato tradice prvního máje vzala? Ne, nevznikl pod tužkou Karla Hynka Máchy, ale mnohem dříve. 

Kde vznikl zvyk spojený s 1. májem a líbání pod třešní? 

První květen je s láskou spojen od pradávna. 

Již ve starověkém Římě slavili svátek Florelia, který trval 5 dnů od konce dubna a trval až do května.

Tento svátek byl spojován s bohyní Florou

O Floře koluje řada mýtů. Většina je zaznamenána v díle básníka prvního století Ovidia, který napsal, že původně byla bohyní nymfa, která se po polibku Zephyrem, bohem západního větru, proměnila ve Floru. Byla líčena jako ta, která má moc učinit přírodu i lidi úrodnějšími.

Festival Floralia byl založen kolem roku 250 před naším letopočtem a brzy se stal jedním z nejpopulárnějších v římském kalendáři. 

Podle legendy byl festival poprvé zaveden na radu Sibyliných knih, které byly považovány za prorocké. Pro Římany tento svátek symbolizoval koloběh života, narození a smrti. Uctíval Floru a byl časem tance, sbírání květin a nošení barevných šatů.

Kde však vznikla tradice líbání pod rozkvetlým stromem, není dodnes jasné.  

Mohla vzniknout okolo počátku 20. století a pravděpodobně v městském prostředí, snad i  v souvislosti s Karlem Hynkem Máchou a Petřínem

Romantická procházka rozkvetlým sadem nikdy z módy nevyjde

Jak nejlépe strávit 1. máj? Vyrazíte na Petřín, vyhlídku Máj nebo snad zvolíte procházku rozkvetlým sadem? Na místě nezáleží, buďte spolu a to stačí…


Máme pro vás však jeden speciální tip. Výlet nebo procházku ideálně zakončete polibkem pod rozkvetlým stromem a překvápkem v podobě originálního dárku

A čemu žádná žena neodolá? Jasnou odpovědí jsou kvalitní šperky, které mají navíc velmi osobní hodnotu. Tento jedinečný šperk připomene milované osobě společné chvíle a okamžiky, které spolu zažíváte. 

Fotografie zdroj:

pinterest,  wikipedie