Den Matek 8. 5. 2022

,,Srdce maminky je speciální místo, kde děti vždy najdou svůj domov”

princezna Diana

Blíží se tolik očekávaný Den matek. Chcete své mamince udělat radost a potěšit ji hezkým dárkem od srdíčka? Připravili jsme pár typů.

Den matek je významným dnem, který připadá na druhou květnovou neděli. Nezapomeňte na své maminky a rozmazlujte je nejen v tento sváteční den. Při výběru vhodného dárku pro maminku popřemýšlejte, co by jí mohlo udělat radost.

KDY JE DEN MATEK PO CELÉM SVĚTĚ?

Tradičně se Den matek slaví druhou květnovou neděli. Letos to připadá na 8. května. V tento den se Den matek masivně slaví v USA, v Kanadě, v řadě zemí Evropské unie a také v České republice a na Slovensku.

Den matek po celém světě:

  • 13. února 2022 (druhou únorovou neděli): Norsko,
  • 8. března (jako MDŽ): Rusko a další státy bývalého sovětského bloku, jako například Bulharsko a Rumunsko,
  • 27. března 2022 (čtvrtou postní neděli): Velká Británie a Irsko,
  • 21. března (den jarní rovnodennosti): arabské státy v severní Africe a na Blízkém východě,
  • 1. května 2022 (první květnová neděle): Maďarsko, Portugalsko, Španělsko a další,
  • 8. května 2022 (druhá květnová neděle): většina států světa, včetně USA. Česka a Slovenska,
  • 29. května 2022 (jako pátou květnovou nebo první červnovou neděli): Švédsko, Francie a některé další frankofonní země,
  • další různá data mají různé země po celém světě.

Historie 

(zdroj wikipedie)

Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Mnoho chudých lidí tehdy sloužilo v bohatých domácnostech daleko od domova a nemohlo trávit čas se svými matkami. Proto sloužící dostávali na tento den volno, aby se mohli vrátit domů nebo navštívit kostel ve svém rodném městě, kde žily jejich matky a další příbuzní.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.

V Československu se začal slavit tento den v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8. března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily.

jemné srdíčko s diamanty

jemné srdíčko s diamanty

Link
zlatý medailonek

zlatý medailonek

Link
proplétané srdce

proplétané srdce

Link

Ale nejkrásnější dárek, který můžete dát je objetí a úsměv. 🙂