Historie zasnoubení a diamantů

Historie diamantu a zásnubního prstenu

Muž daruje své budoucí nevěstě zásnubní prsten. Jedná se o nabídku k sňatku. Antropologové se domnívají, že tato tradice pochází z římského zvyku, ve kterém manželky nosily prsteny připojené k malým klíčům, což znamenalo, že byly majetkem jejich manželů.

V roce 1477 nechal arcivévoda Maxmilián Rakouský vyrobit vůbec první zaznamenaný diamantový zásnubní prsten pro svou snoubenku Marii Burgundskou. To vyvolalo trend diamantových prstenů mezi evropskou aristokracií a šlechtou.

Sentimentální viktoriáni popularizovali zdobené vzory zásnubních prstenů, které mísily diamanty s jinými drahokamy, drahými kovy a smalty. Tyto prsteny byly často vyráběny ve tvarech květin a byly nazývány „prsteny v póze“. Diamantové prsteny vytvořené během edwardovské éry pokračovaly v tradici párování diamantů s jinými šperky, které se běžně montovaly do filigránových úprav.

(foto: https://victorian-era.org/victorian-betrothal-rings.html )

V roce 1947 uvedla společnost De Beers svůj dnes již klasický slogan „Diamant je věčný“. Trvanlivost diamantu vytvořila v americké psychice význam, že manželství je navždy. Čistota a třpyt diamantu se staly symboly vzájemného závazku dvou lidí prakticky ve všech koutech světa. Otevření dolů DeBeers v Africe učinilo diamanty dostupnějšími. Ve 30. letech 20. století, kdy poptávka po diamantových prstenech v USA během těžkých ekonomických časů poklesla, zahájila společnost De Beers marketingovou kampaň využívající fotografie okouzlujících filmových hvězd zahalených do diamantů. Během tří let se prodej diamantů zvýšil o 50 procent.

Historie populárních brusů

V průběhu let byl (a je) nejoblíbenějším brusem pro diamantové zásnubní prsteny vždy kulatý briliant skládající se z 58 faset, které rozdělují kámen na horní a spodní polovinu. Na druhém místě jsou princess (princezna) brus, smaragdový brus a oválný brus a cushion (polštářek) brus, který rychle získává na popularitě.

Jste připraveni se zasnoubit? Přečtěte si – Perfektní návrh

Kolekce šperků FOX Zlatnického domu Roudná